24 ledna, 2022

Ekoklubovna

Ekoklubovna je pilotním programem Ekoškoly. Náš oddíl se rozhodl, že se aktivně zapojí a bude pracovat jak na zlepšení prostředí, tak zapojování a probouzení vnitřní motivace u dětí, jejich vedení k tomu, aby byli ohleduplní, vnímali v souvislostech to, co nás obklopuje a na co máme vliv a abychom jim předávali kompetence správným způsobem.

Program Ekoškola a tedy i projekt Ekoklubovna získal v roce 2021 první místo v cenách SDGs v kategorii Vzdělání.

Ekoškola je v současnosti největší vzdělávací program na světě vedoucí mladé lidi k udržitelnému způsobu života. V České republice je v této chvíli zapojeno více než 70 tisíc dětí a dospělých, kteří se snaží pomocí metodiky 7 kroků zlepšovat svět kolem sebe.

Pro naši klubovnu chceme získat mezinárodní ocenění The Eco-Schools Green Flag.

Budeme se učit a měnit naše prostředí a chování tak, aby bylo co nejmenší zátěží pro přírodu a chceme se naučit žít v souladu s přírodou. V programu mají hlavní kompetence děti, které se učí plánování změn, větší samostatnosti, zodpovědnosti, stanovování si vlastních hodnot, umění řešit problémy a přidat ruku k dílu v týmu blízkých lidí. Vedoucí v oddíle se stávají jen jejich průvodci a motivátory. Zabýváme se nejprve tématy “prostředí klubovny” a “jídlo a svět”. Vytváříme analýzy stávajícího stavu, zamýšlíme se nad našimi silnými a slabými stránkami, hledáme řešení a plánujeme společně naši činnost. U plánů nezůstává, hodláme se zapojovat hlavně prakticky a aktivně chceme dosahovat změn a cílů, které jsme si společně stanovili. Ať už je to proměna klubovny v útulné místo, kde se budeme cítit dobře a stane se pro děti jejich druhým domovem, kam se rádi vrací, tak bychom i měli rádi dobře uvařené jídlo na táboře či výpravě ze surovin kvalitních, ideálně nemodifikovaných, lokálních, s ohledem na přírodu a podmínky lidské i zvířecí a ve vyváženém poměru tak, aby to bylo i pro naše tělo přínosem. A když nám to v budoucnosti dovolí příležitosti, tak kdo ví, zda si v blízkosti vysněné klubovny, nebudeme pěstovat vlastní bylinky, stromy a keře plodící něco dobrého na zub.

Náš ekotým se schází jednou měsíčně.

Jdeme do toho, protože jsme přesvědčeni o tom, že:

• Zlepšíme ekoprovoz naší klubovny
  • Snížíme dopad na životní prostředí
  • Rozvineme aktivitu a samostatnost dětí
  • Podpoříme týmovou spolupráci
  • Naučíme se řešit problémy
  • Ukážeme jak plánovat změny
  • Podpoříme kritické myšlení
  • Naučíme se pracovat se zpětnou vazbou
  • Skaut je zodpovědný a je ochráncem přírody (dva z deseti skautských zákonů)

7 kroků ekoklubovny

• založení akčního týmu (EKOTÝM)
  • zjištění silných a slabých stránek (ANALÝZA)
  • vytvoření plánu (PLÁN ČINNOSTÍ)
  • naplňování plánu (MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ)
  • zapojování lidí a předávání informací (SPOLUPRÁCE A INFORMOVÁNÍ)
  • ekologické vzdělávání (ENVIROMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ)
  • stanovování ekologických hodnot (EKOKODEX)

9 témat ekokluboven

• změna klimatu
  • šetrný spotřebitel
  • biodiverzita
  • doprava
  • energie
  • jídlo a svět
  • odpady
  • prostředí klubovny
  • voda

Ekoklubovny koordinuje a podporu jim zajišťuje TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú.